Oceněné fotografie Interfotoklubu na zámku i Staré radnici

V Galerii Stará radnice a také na vsetínském zámku je až do konce března k vidění výstava vítězných kolekcí jubilejního 30. ročníku mezinárodního bienále fotografické soutěže INTERFOTOKLUB VSETÍN 2018. Vernisáž se uskutečnila v neděli 27. ledna v Mramorovém sále zámku, kde bylo na programu mimo jiné předání cen za nejúspěšnější fotografie a hudební vystoupení Naty a Good light band.

Výstava je tvořena ze dvou kolekcí, a to akceptovaných fotografií od jednotlivců prezentovaných v Galerii Stará radnice a akceptovaných snímků od fotoklubů vystavených v Zámecké galerii vsetínského muzea. Na zámku je navíc k vidění i projekce katalogu se všemi přijatými fotografiemi.

Výstavy fotografií mají v našem městě dlouholetou tradici. První mezinárodní přehlídka amatérských fotoklubů se ve Vsetíně konala už před více než 55 lety - v roce 1963. V současnosti je fotografický salon Interfotoklub Vsetín otevřen jak amatérským, tak i profesionálním fotoklubům a jednotlivým fotografům z celého světa, a je rozšířen také na oblast digitálních snímků. Kromě tří tradičních soutěžních kategorií (1. tištěná fotografie z fotoklubu, 2. černobílá digitální fotografie a 3. barevná digitální fotografie) byla pro 30. ročník nově zvolena i specifická kategorie hudební-koncertní fotografie.

Porota ve složení Garik Avanesian, Andrey Yurlov, Jozef Danyi s prezidentem salonu Jindřichem Štreitem ocenila z 688 soutěžních fotografií od 64 autorů z 27 zemí světa v kategorii jednotlivců - Černobílá digitální fotografie jedenáct autorů, v kategorii Barevná digitální fotografie taktéž jedenáct autorů a v kategorii Digitální fotografie koncertní (hudební) šest fotografů. Oceněny bylo i osm fotoklubů, mezi nimiž byl také Fotoklub Vsetín, jenž získal stříbrnou medaili.

Obě výstavy můžete navštívit do 31. března vždy v úterý až neděli od 9 do 17 hodin.

29.1.2019


Rok 2019 - Rok vědy a techniky s knihovnou

V roce 2019 oslaví Česká republika a především české knihovny 100 let výročí od vzniku "Knihovního zákona" - zákon č. 430/1919 Sb., o veřejných knihovnách obecních, schválený Národním shromážděním 22. července 1919, který mimo jiné zavedl povinnost zřídit knihovny v obcích. Knihovny tak posílily svoji roli a dodnes svědomitě plní úlohu vzdělávacích a komunitních center regionů. Masarykova veřejná knihovna Vsetín vnímá toto výročí jako velmi významné a chce jej obyvatelům našeho regionu připomenout. Pro rok 2019 tedy připravila cyklus s názvem "Rok vědy a techniky s knihovnou".

Knihovny již stovky let podporují vzdělanost, poznání, fantazii a kreativitu, poskytují zdroje a informace. Jsou institucemi otevřenými novým technologiím, výzvám a mimo jiné zpřístupňují i oblast vědy a techniky.

V roce 2019 nabídne knihovna cyklus populárně naučných besed. Zaměří se na obory jako např. Literární věda a knihtisk; Fotografie a film; Informace, zdroje a média; Astronomie; Historie; Lidské tělo, Kriminalistika; Zoologie, Lokální historie a tak podobně. Lidé se budou moci setkat s odborníky z akademické sféry. Hosty budou např.: kardiochirurg Jan Pirk, astrofotograf Petr Horálek, forenzní genetik Daniel Vaněk, fotograf Zdeněk Thoma, kameraman Tomáš Zindler, historik a badatel Jaroslav Pospíšil, geolog Milan Geršl a další. Nebudou chybět ani exkurze pro školy, výstavky knih nebo výstava "Vědci na Valašsku". Každý region má množství významných událostí, osobností, vzdělanců, vědců, vynálezců, kteří se podíleli či podílejí na rozvoji kultury a paměti, jsou nositeli příběhů, které by měly být zachovány i pro budoucí generace.

25.1.2019


Ztráty a nálezy: pracovníci vsetínské radnice evidují 350 nalezených věcí

Jízdní kola, batohy i s obsahem, svazky klíčů, peněženky i s doklady, mobilní telefony nebo vyšší finanční hotovost: to jsou nejčastější věci, které se objevují ve ztrátách a nálezech na Vsetíně. V současné době pracovníci vsetínské radnice evidují 350 nalezených věcí, které mají v úschově.

V roce 2018 bylo celkem 261 nálezů z toho 66 občanských průkazů, 54 peněženek, 46 klíčů, 25 telefonů a 12 registračních značek. Z toho se podařilo vyřešit, nebo vrátit původnímu majiteli 143 věcí. "Dále máme zhruba deset nálezů finanční hotovosti v různých částkách, dvě kola a dětskou koloběžku," přiblížila Markéta Šubrtová, která má agendu ztrát a nálezů na vsetínské radnici na starosti.

O každé nalezené věci se mohou občané dovědět z úřední desky, která je umístěna před budovou na Svárově nebo prostřednictvím webových stránek města. Pokud se dají nalezené věci identifikovat třeba pomocí zapomenutých dokladů v peněženkách, tak pracovníci radnice kontaktují majitele. V roce 2015 evidovali 226 nálezů a více jak polovina se navrátila k původnímu majiteli, v roce 2016 tomu bylo podobně. Na konci roku 2017 evidovali 260 nalezených věcí a 148 z nich se podařilo vyřešit. V roce 2018 přebrali do ztrát a nálezů pracovníci radnice 261 nálezů, letošní rok během týdnů dnů evidují celkem 24 nálezů, z nichž 12 se zatím podařilo navrátit majiteli.

"Pokud se o nalezené věci nikdo nepřihlásí, tak se zapíší do seznamu nevyzvednutých věcí, který je zveřejněn na úřední desce. Podle nového občanského zákoníku musí být nalezené věci v úschově města po dobu tří let," sdělila Markéta Šubrtová. O dalším osudu věcí, které si po uplynutí zákonné lhůty nikdo nevyzvedne, rozhodnou vsetínští radní a ty se pak prodají, darují či zlikvidují.

29.1.2019

Na Lapači se bruslí na venkovním kluzišti

Tuhé mrazy v uplynulých dnech umožnily vznik venkovní ledové plochy na asfaltovém hřišti ve sportovním areálu Na Lapači. Bruslaři jej mohou využívat bezplatně po celý den, ale i ve večerních hodinách. Plocha by totiž měla být, pokud bude o večerní bruslení zájem, osvětlena až do 20 hodin.

Techničtí pracovníci zimního stadionu, společně se členy Sboru dobrovolných hasičů Vsetín, proměnili zasněženou plochu hřiště v kluziště v úterý 22. ledna večer. "Poděkování za spolupráci patří kromě hasičů také firmě Zemní práce Martin Urban, která velmi rychle poskytla techniku k odstranění sněhu z asfaltové plochy. Bez toho by nástřik ledu nebyl možný," uvedl místostarosta Tomáš Pifka.

"V současné době už je tedy možné na ledové ploše bruslit. Povrch zatím není úplně ideální, ale jelikož má v následujících dnech mrznout, budou prováděny další nástřiky a kvalita ledu se postupně ještě zlepší," uvedl jednatel Vsetínské sportovní Ivo Kousal s tím, že snahou jeho pracovníků bude udržet led tak, aby se dal využívat, co nejdéle. "Pokud tedy bude dostatečně mrznout a nebude příliš sněžit, budeme ledovou plochu stále udržovat," uzavřel Kousal.  

23.1.2019


745-x-100-svetly.jpg